Wszystko czego potrzebujesz w jednym miejscu!

Przewodnik po wysokościach płac minimalnych w Chinach, z podziałem na prowincje, miasta i dzielnice.

Jako że różne regiony Chin charakteryzują się różnymi standardami życiowymi, w kraju tym nie istnieje ujednolicony system płac minimalnych. Zamiast tego, poziom płac minimalnych ustalany jest przez lokalne samorządy. Każda prowincja, miasto, autonomia, a nawet każda miejska dzielnica ustala swój własny próg płacy minimalnej w oparciu o lokalne warunki.

Zwykle działa to w taki sposób, że organy zarządzające na poziomie prowincji ustalają kilka „klas” płac minimalnych dla całego regionu, a każde miasto i powiat wewnątrz tego regionu wybiera odpowiedni poziom płacy minimalnej w oparciu o lokalne warunki ekonomiczne o poziom życia. Na przykład, w ostatniej fazie podnoszenia płac minimalnych, Zhejiang ustaliło cztery „klasy” płacy minimalnej wewnątrz prowincji, przy czym najbogatsze miasta, takie jak Hangzhou, Ningbo i Wenzhou (które dla wielu importerów z Chin stanowią głowne miejsca produkcji), wybrały najwyższy standard płacy minimalnej („Klasa A”), a inne miasta, m.in. Jiaxin, Jinhua i Taizhou, zdecydowały się na drugą z kolei „Klasę B.” W niektórych miastach jednakowoż, takich jak Shaoxin i Yiwu, lokalne samorządy jeszcze nie zdecydowały, które poziomy płacy minimalnej są najbardziej odpowiednie dla ich regionów.

Dwadzieścia trzy regiony w Chinach w 2012 roku wprowadziły zmiany do poziomów płac minimalnych, wśród nich: Pekin, Syczuan, Jiangxi, Shaanxi, Shenzhen, Shantung, Szanghaj, Tiencin, Kuangsi, Ningxia, Gansu, Shanxi, Junnan, Chongqing, Jiangsu, Sinciang, Fujian, Hajnan, Qinghai, Hunan, Hebei, Mongolia Wewnętrzna i Heilongjiang.

Ponadto, cztery regiony – Zhejiang, Pekin, Henan i Shaanxi – podniosły swoje poziomy płacy minimalnej od 1. Stycznia 2013 roku. Po zastosowaniu tych zmian, miasta „Klasy A” z regionu Zhejiang zajmują teraz drugie miejsce w kraju z poziomem 1470 Yuanów miesięcznie. Przed nimi jest tylko Shenzhen (które liczy się osobno od prowincji Guangdong przy kalkulowaniu płacy minimalnej). Mimo to, Pekin wciąż ma najwyższą w kraju minimalną stawkę godzinową, wynoszącą 15,2 Yuanów. Na drugim miejscu znajduje się Xinjiang (13,4), a na trzecim Shenzhen (13,3).

Krajowe przepisy stanowią, że płace minimalne we wszystkich regionach Chin muszą być podnoszone co najmniej raz na dwa lata co zwykle ma spory wpływ na import towarów z Chin ze względu na stały wzrost kosztów siły roboczej. Prowincja Guangdong, na przykład, uaktualniła swoje progi płac minimalnych po raz ostatni w 2011 roku i można spodziewać się, że pojawią się na nich nowe kwoty w okolicach Kwietnia roku bieżącego. Dodatkowo, zgodnie z Planem Promowania Zatrudnienia Chin, płace minimalne powinny wzrastać o co najmniej 13% rocznie do 2015 roku, a progi płac minimalnych w większości regionów nie powinny być niższe niż 40% lokalnej średniej płacy. Dzięki tym przepisom, progi płac minimalnych w całych Chinach zanotowały średni roczny wzrost o wysokości 12,6% pomiędzy latami 2008-2012.

Miesięczne i godzinowe stawki minimalne we wszystkich miastach i prowincjach Chin można znaleźć w tabelach i grafikach zamieszczonych poniżej.

minimalne place w chinach z podzialem na regiony
miesieczne minimalne zarobki w Chinach
minimalne place za godzine w Chinach
Powrót do spisu artykułów

Źródło: China Briefing, Tłumaczenie: ©2013 Impex Consulting sp. z o.o.

TAGs
created at TagCrowd.com